O zahradách

BYLINKOVÉ ZAHRADY

Bývaly doby, kdy všechny rostliny bývaly pro lidstvo velmi důležité jako jediné dostupné léčivé prostředky. Svědčí o tom mimo jiné klášterní zahrádky plné léčivých rostlin, babky kořenářky, které svými znalostmi pomáhaly venkovskému lidu, nebo četné herbáře, které byly psány. U nás je nejznámější Herbář aneb bylinář, sepsaný Petrem Ondřejem Mathiolim vydaný v 16.stol. Jedná se o obsáhlé dílo, kde jsou jednotlivé rostliny vyobrazené a zároveň je u nich i popis, které nemoci léčí. Další významnou postavou je i Hildegarda z Bingenu, jejíž léčebné umění se dochovalo do dnešních dnů, nebo Paracelsus z Hohenheimu či Samuel Hahnemann, zakladatel homeopatie.

Významné místo zaujaly byliny v zahradách již v 17. století a ani dnes v nich nemohou chybět. Levandule, šalvěj, měsíček, routa, yzop a další tvoří nedílnou součást zahrad jako okrasné rostliny, ale my jich můžeme navíc využít k léčení sebe i ostatních rostlin.

Například levandule má prokázané desinfekční účinky, pomáhá při hmyzích štípnutích, zároveň svojí vůní odpuzuje mšice, které s oblibou sají na růžích. Routa vonná je známá magická rostlina, využitelná i v kuchyni, kosmetice i léčení.

Byliny můžeme dále využívat pro výrobu domácí kosmetiky (měsíček, mydlice, levandule, růže, řebříček..), jako léčivých prostředků, koření, v domácnosti (barviva, repelenty), v kuchyni (výroba bylinkových limonád, čajů)...

                            

 

Užitkové zahrady

Všechny kulturní rostliny pocházejí z planých druhů. Od planých rostlin se liší výběrem a šlechtěním – tím získaly oproti planému druhu navíc schopnosti vytvářet určité orgány: kořeny, hlízy, cibule, řapíky, listy, květenství a plody.

Orgány, určené ke sklizni jsou nejen větší, než u planých druhů, ale i chutnější a křehčí.

Naše mírné, středoevropské klima umožňuje pěstování všech domácích kulturních rostlin a dalších užitkových rostlin z jiných zemí. Délka dne je často omezujícím faktorem, ale v příznivých místních podmínkách lze i v chladnějším podnebí získat uspokojivé výnosy. Stanoviště může svým ovlivnitelným mikroklimatem vyrovnat nevýhody klimatu.

Začínající zahradník by se neměl nechat zlákat nabídkami v katalozích rostlin, nýbrž by měl zasadit to, co je v jeho okolí obvyklé a dává výnosy. Po zkušenostech z prvních let na zahradě může postupně zkoušet i náročnější kulturní rostliny.

 

                    
 
 

Kontakt

pozemskazahrada +420 731 276 158 pozemskazahrada@seznam.cz