Ekologická domácnost

Ekologický úklid v domácnosti I.

Pokud se zamyslíme nad množstvím chemických čistících prostředků, které se běžně při úklidu domácnosti používají, zjistíme, že v této oblasti můžeme hodně co zlepšovat..

Výrobce nám, pochopitelně zcela ve vlastním zájmu, nabízí nepřeberné množství různých čistidel na nerez, na sklokeramické desky, na plast, na dřevo a mnoho dalších materiálů. Dále prací prášky, balzámy, aviváže, aromatizované vody do žehliček. Opravdu je to nezbytně nutné?

Pokud si v obchodě budeme lépe vybírat (či spíše nevybírat), zjistíme, že lze drasticky snížit množství přípravků na mytí toho či onoho, takže ušetříme spoustu skladovacího prostoru. A koneckonců i peněz, když je nebudeme nakupovat.

Šetříme i životní prostředí, suroviny a energie, které jsou potřebné na jejich výrobu a dopravu až k nám.

Nejdůležitější ale je, že prospějeme zdraví celé rodiny, když se chemikálie z čistidel a pracích prostředků přestanou uvolňovat do ovzduší v našem domově.

Skvělé je, že většina těchto prostředků je nahraditelná přírodními, biologicky snadno odbouratelnými a hlavně netoxickými složkami.

A jak tedy na to?

Mytí podlahy: je to neuvěřitelné, ale stačí obyčejná teplá voda. I zašlapanou podlahu spolehlivě vyčistí teplá voda a kartáč, kterým odolnou špínu vydrhneme. K osvěžení můžeme přidat několik kapek oblíbeného esenciálního oleje, spolehlivě účinkuje levandule, citrusy, máta nebo eukalyptus.

Mytí oken: když do teplé vody, kterou myjeme okna přidáme škrob – buď kukuřičný nebo obyčejný bramborový (do 2 l vody půl sklenice škrobu), špína skvěle pouští a až umytá okna oschnou, snadno se naleští novinami. Okna se krásně lesknou a nejsou na nich šmouhy. Druhou možností je okna umýt obyčejným hadříkem a pak ještě jednou přemýt téměř do sucha vyždímanou tzv. švédskou utěrkou s mikrovlákny. Tato utěrka nevytváří šmouhy a šedivá místa na skle, takže odpadne pracné leštění.

Praní prádla: snadno si doma vyrobíme tzv. jelení sliz (název získal podle mýdla s jelenem) z jádrového mýdla a uhličitanu sodného - sody na praní (pozor nezaměnit za sodu bicarbonu, hydrogenuhličitan sodný, která se používá na vaření). Mýdlo nastrouháme do kbelíku a zalijeme horkou vodou, cca 3 – 4 litry. Po rozpuštění mýdla přisypeme odměrku sody  (krystalické třetinu sáčku, práškové čtvrtinu), pořádně promícháme a necháme vše rozpustit. Poté dolijeme teplou vodou do obsahu deseti litrů, pořádně rozmixujeme tyčovým mixérem a můžeme, ale nemusíme přidat 10 kapek esenciálního oleje. Je hotovo.

Tento prací prostředek se hodí k ručnímu praní i praní v pračce (automatická nebo vířivá), na jemné prádlo, vlnu i hedvábí. Můžeme v něm prát jak bílé tak i barevné prádlo.

U černého prádla je potřeba dbát na dokonalé rozmixování přípravku, aby případné kousky mýdla neulpěly na prádle, po uschnutí by na prádle zůstaly skvrny. Jedinou slabinou jeleního slizu je fakt, že bílé prádlo má tendenci postupně šednout. Pokud se ale k prádlu při každém praní přidává polévková lžíce perkarbonátu sodného, je po problému.

Jelení sliz je skvělý i na mytí sporáku, zejména, když přetečou brambory, nebo mléko. Odměrku slizu naneseme na sporák, já mám klasický plynový, takže nejprve odstraním hořáky a mřížky, na kterých jsou kastroly položené a nechám asi půl hodiny působit. Pak snadno odmyju špínu, nebo mastnotu drátěnkou a vytřu do čista hadříkem.

Stejně dobře lze jelení sliz používat na mytí umyvadla a vany. Pokud je sanitární keramika hodně špinavá, je možné přimíchat lžičku jemně mletého vápence, který v přípravku působí jako abrasivum.

Odstraňování skvrn na prádle: na mastné skvrny je velmi vhodné žlučové mýdlo, kterým vlhkou skvrnu potřeme, necháme působit a pak vypereme v horké vodě. Dalším skvělým pomocníkem je perkarbonát sodný, což je vlastně soda na praní obohacená o peroxid vodíku. Není to horká novinka posledních let, jak by se mohlo na první pohled zdát, ale osvědčený, lety prověřený pomocník, který používaly už naše babičky za první republiky. Perkarbonát byl před objevem optických zjasňovačů a enzymů běžnou složkou tehdejších pracích prášků, včetně legendárního Persilu!

Jeho jedinou nevýhodou je, že působí pouze v teplé vodě. Dnes je možné si k němu přikoupit tzv. TAED, což je chemický aktivátor peroxidu, takže perkarbonát lze používat již ve studené vodě. Přeložíme-li zkratku TAED do češtiny, zjistíme, že se jedná o  tetraacetylethylendiamin a to opravdu není složka, kterou bych já dobrovolně – a hlavně zbytečně, přidávala k prádlu.

Takže jak vlastně perkarbonát používat?

Opět je možné buď praní v pračce - vybereme program, který pere alespoň na 50 °C, prádlo vložíme do pračky, přisypeme polévkovou lžíci perkarbonátu a přidáme jelení sliz rovnou do bubnu a pračku zapneme. Tento postup je vhodný na obecně ušpiněné a bílé prádlo.

Pokud jsou na oblečení odolné skvrny, třeba od hlíny, je lepší oblečení namočit třeba přes noc do horké vody a přidat k němu perkarbonát a jelení sliz. Ráno se skvrna vezme kartáčem a zbytek se vypere v pračce.

Perkarbonát beze zbytku vypral skvrny od třešňové šťávy na bílých bavlněných záclonách, kolena od trávy na dětských kalhotách (pravda s pomocí kartáče), pracovní oblečení, bílému ložnímu prádlu po babičce vrátil bílou barvu.

A pokud máte oblíbený starý hrníček,který už je vevnitř celý poškrábaný a zašlý, stačí do něj dát jednu čajovou lžičku perkarbonátu a zalít horkou vodou (až po okraj). Peroxid šumí a hrníček krásně vybělí.

čtěte také na webu www.permakulturacs.cz

Ekologický úklid v domácnosti II.

V druhém dílu, který se také věnuje šetrnému úklidu v domácnosti si představíme výrobu a použití univerzálního citrónového čističe a používání octového čističe Ringo. 

Podrobný recept na výrobu univerzálního citrónového čističe jsem našla na webových stránkách Marcely Sobotové „Žijeme minimalismem“. Marcela čistič v domácnosti používá, je s ním spokojená, rozhodla jsem se tedy, že ho také otestuji.

Výroba je snadná, potřebujeme litr běžného kvasného 8% octa, slupky z několika vymačkaných citrónů, esenciální olej tea tree, vysokoprocentní alkohol (i denaturovaný), větší uzavíratelnou sklenici (třeba tu od okurek o obsahu 1,7 l) a rozprašovač s pumpičkou na hotový čistič. Do sklenice se nalije ocet a vloží se na kousky nakrájená citrónová slupka, vlastně odpad po vymačkání šťávy, který by ideálně skončil na kompostu.

 Protože slupka časem nabyde na objemu a navíc je třeba, aby byla stále potopená, nesmí se jí do octa naložit příliš velké množství. Do větší sklenice se dává maximálně slupka ze dvou až tří středně velkých citrónů. Během prvních dvou týdnů se může slupka přidávat postupně, vždycky když si vymačkáte citrón. Pak se sklenice uzavře a uloží do temna. Dobré je na sklenici napsat datum, kdy byl čistič naložen.

Občas se obsah sklenice promíchá a pak už zbývá jen čekat.

Čistič je hotový za tři měsíce a příjemně voní po citrónech. Pokud by byl někdo příliš netrpělivý, použitelný je už po dvou měsících.

Obsah sklenice se přelije do rozprašovače přes hodně jemné sítko, přidá se 5 cl lihu a kdo chce, může antibakteriální účinek znásobit přidáním tea tree oleje.

Protože výroba čističe je dlouhodobá, optimální je zároveň naložit další dávku čističe.

A kde všude se citrónový čistič dá používat?

osobně jsem vyzkoušela odmaštění digestoře (aplikaci jsem musela ještě jednou opakovat a použila jsem i abrasivní hadřík), výsledek je uspokojivý

skvěle naleští a odmastí dlaždičky za dřezem a sporákem

navrátil lesk vodovodní baterii a odstranil šedavý povlak vodního kamene

dobře si poradil i s usazeninami ve WC míse

vyleští i zrcadlo, odstraní šmouhy a šedý potah na zrcadle

snadno odstraňuje špínu z okenních skel (mušince, otisky prstů apod.)

Druhým horkým favoritem ekohospodyněk  je komerční přípravek Ringo, který se vyrábí v octárně ve Bzenci. Jedná se o čistou, 30% kyselinu octovou, která se v přírodě rozkládá beze zbytku. Ringo je na trhu k dostání jak čistý, bez parfemace (modrý), tak s vůní broskev (oranžový) a jablko (zelený). Za sebe se přikláním k neparfemované variantě. Při používání je třeba myslet na to, že se jedná o koncentrovanou octovou kyselinu a chránit si oči a citlivé části těla.

Také Ringo, stejně jako citrónový čistič, je možné používat v domácnosti takřka na všechno:

vodní kámen ve WC míse

Nalijte na stěny mísy a do mísy cca 100 ml čističe a nechejte působit minimálně 15 minut, poté očistěte kartáčem a spláchněte. Pokud chcete odstranit usazeniny vodního kamene ze dna mísy, pokuste se nejprve vytlačit WC kartáčem většinu vody z mísy od odpadu. Poté nalijte do mísy cca ¼ litru čističe a nechejte působit nejlépe přes noc. Nakonec očistěte kartáčem a spláchněte.

odstraňuje usazeniny mýdla ze sprchových závěsů a keramických dlaždic.

Postříkejte skvrny koncentrovaným přípravkem a jednoduše setřete nebo opláchněte.

čistí a leští nerezová umyvadla, kohouty, pracovní desky, keramické dlaždice a spotřebiče

Nalijte octový přípravek do rozprašovače. Nastříkejte na znečištěný povrch ze vzdálenosti

15 – 20 cm a po chvíli setřete. Nepoužívejte na přírodní mramor, břidlici nebo porézní povrchy z vápence!

odstraňuje nánosy vápence z vodovodních baterií
Namočte hadřík v koncentrovaném octovém přípravku a omotejte kohout na 10 minut. Odstraňte a setřete nebo opláchněte usazeniny

čistí sprchové růžice 
Ponořte pochromovanou růžici do nádobky s roztokem ¼ litru přípravku a 1 litru vody. Vařte 15 min. Pro plastové sprchy smíchejte stejné množství přípravku a horké vody a ponořte růžici na dobu jedné hodiny do roztoku. Růžici důkladně před použitím propláchněte. Pravidelné čištění každých 6 měsíců zabrání narůstání vápenatých usazenin

čistí podlahy
Čistí nevoskované laminátové podlahy a podlahy s keramickými dlaždicemi. Použijte roztok připravený z 1 dílu přípravku a 4 dílů vody. Nepoužívejte na přírodní mramor nebo vápenec a na mořené podlahy, které nejsou opatřeny polyuretanovým nebo jiným odolným filmem.

odstraňuje skvrny z koberce 
Odstraňuje následující skvrny z koberce: moč a fekálie domácích mazlíčků, červené a bílé víno, míchané nápoje a likéry, make-up, čaj, čokoládu, mléko, ovocný džus, hořčici, kečup. Otestujte předem stálobarevnost koberce na málo viditelné ploše. 
- seškrábněte nebo odsajte zbytky nečistot 
- naneste roztok, který připravíte smícháním 2 ml (1/2 kávové lžičky) prostředku na mytí nádobí a 250 ml teplé (ne horké vody) za použití vlhkého hadříku. Nechejte působit 3 – 5 min. 
- Odsajte dosucha, NETŘETE 
- Naneste neparfemovaný přípravek Ringo za použití navlhčeného ručníku. 
- Vymyjte houbou navlhčenou ve vodě 
- Odsajte do sucha přitisknutím papírové utěrky nebo suchého hadříku na zašpiněné místo.NETŘETE

změkčuje prádlo
Přidejte 125 ml neparfemovaného přípravku Ringo do posledního máchání. Přípravek změkčí prádlo a zneutralizuje zbytky pracího prášku.

uvolňuje odpady a odstraňuje pachy z nich
Nasypejte hrstku jedlé sody do odpadu a zalijte ¼ l přípravku. Když přestane bublat, propláchněte horkou vodou. Pokud je potřeba, opakujte znovu, dokud odpad volně neodtéká

odstraňuje minerální a vápenaté usazeniny z kávovaru 
Nalijte neparfemovaný přípravek Ringo do úrovně 6 šálků a doplňte vodou na úroveň 10 šálků. Vložte čistý papírový filtr. Zapněte kávovar a nechejte projít jeden cyklus, pak vylijte čisticí roztok a vyhoďte použitý papírový filtr. Spusťte nový cyklus vaření s čistou vodou, poté teprve použijte kávovar k vaření kávy. Opakujte každé tři měsíce.

odstraňuje zbytky jídla a mycího prostředku z myčky 
Nalijte 500 ml neparfemovaného přípravku na dno myčky a spusťte čisticí cyklus. Opakujte každé tři měsíce, pokud je myčka používaná denně a každých šest měsíců, když je myčka používaná 2x – 3 týdně.

odstraňuje zápach z odpadkového koše

Nalijte přípravek do nádobky s rozprašovačem. Postříkejte stěny a dno odpadkového koše ze vzdálenosti 15 – 20 cm od povrchu. Setřete dočista.

osvěžuje a prodlužuje život řezaných květin 
Přidejte 30 ml (2 polévkové lžíce) neparfemovaného přípravku a 30 ml (2 polévkové lžíce) cukru na každý litr vody.

Další recepty jsou k dispozici na webových stránkách tohoto výrobku. Snad jedinou nevýhodou je, že se neprodává v lahvi s rozprašovačem, takže si Ringo musíme přelít, pokud jím nechceme zbytečně plýtvat.

Na závěr dnešního dílu se s Vámi podělím o recept na výrobu octového herbicidu. Tento recept (i mnohé další) můžete nalézt v  Encyklopedii soběstačnosti, odkaz zde: www.tridistri.cz/encyklopediesobestacnosti-1.dil?ItemIdx=3 která právě v těchto dnech vychází:

300ml octového čističe Ringo natural ( modré) smícháme s polévkovou lžící ekologického prostředku na mytí nádobí, obě složky smícháme a směs aplikujeme rozprašovačem na porost nebo jednotlivé rostliny za slunečného dne v průběhu vegetace. Postřik opakujeme během 24 h 3x. Nežádoucí rostliny během krátké doby uschnou. Vhodné například na odstranění plevele v chodníčku.

V příštím, již posledním dílu o ekologickém úklidu, se naučíme se vyrábět přípravek do myček nádobí a zjistíme, jak lze používat k úklidu domácnosti běžně dostupné „měkké“ chemikálie.

čtěte také na webu: www.permakulturacs.cz

Ekologický úklid v domácnosti III.

 V posledním úklidovém dílu se seznámíme s využitím tzv.“měkkých chemikálií“, bezpečných chemických látek, které běžně míváme doma. Je to například kyselina octová nebo hydrogenuhličitan sodný. Ale pro výrobu nezávadných čistících prostředků můžeme sáhnout i do kuchyňských zásob nebo do špajzky!

Jak tedy na to? A co konkrétního ze špajzky můžeme použít?

Třeba citrón: půlkou citrónu vydrhneme vanu a pak opláchneme, vodovodní kohoutky potíráme buď čistou šťávou nebo vymačkanou půlkou citrónu, tak odstraníme vodní kámen a kohoutky se zase budu lesknout.

Do vymačkaného citrónu nasypeme sůl a takto připravenou kůrou čistíme předměty z mosaziMěděné nádobí naopak vyčistíme citrónovou šťávou smíchanou se s jedlou sodou. Citrónová šťáva bělí špinavé ruce, dřevěná prkénka, spolu se solí také mramor. Mramor očistíme šťávou se solí, pak omyjeme vodou a nakonec přeleštíme hadříkem namočeným v lněném oleji.

Citrónovou šťávu, nejlépe z citrónu nahnilého, můžeme nakapat i do mravenčí cestičky na podlaze.

Syrová cibule odstraní skvrny od rzi na textiliích, stačí jí skvrny potírat a nasytit její šťávou a pak textil namočit do studené vody. Také pomocí cibule vyčistíme připálený hliníkový hrnec. Jednu cibuli nakrájíme na kostičky a spolu se lžící soli povaříme deset minut v půl litru vody. Tento roztok nalijeme do připálené nádoby a necháme alespoň hodinu odstát.

Pomocí obyčejné brambory naleštíme zrcadlo. Rozkrojenou bramborou potřeme celou plochu zrcadla a pak vyleštíme jelenicí. Bramborový škrob pomůže vyleštit i okenní tabule (viz první díl o ekologickém úklidu).

Ricinový olej: popraskané kožené předměty ošetříme ricinovým olejem, který naneseme na předmět, potíráme hadříkem nebo rukou, necháme vsáknout 2x za sebou. Kůže bude opět pružná. Mimochodem, ricinový olej tuto skvělou službu prokáže i naší pokožce, zejména zhrublé a ekzématické. Lepší je ricinový olej před použitím nahřát, je velmi hustý a proto se špatně vstřebává. Další běžnou součástí moučníků, kterou využijeme i jinak, je hydrogen uhličitan sodný - jedlá soda, nebo také soda bicarbona. Pomůže odstranit mastnotu z digestoře, nebo sporáku: sodu nasypeme buď na mokrý hadřík, nebo rovnou na znečištěný povrch, rozetřeme a necháme několik minut působit. Dočistíme horkou vodou. Mastnou pánev vyčistí směs sody (1 polévková lžíce) a citrónové šťávy (2 polévkové lžíce). Pánev směsí vytřeme a opláchneme teplou vodou. Při hloubkové očistě sporáku můžeme využít čistících schopností sody a vymýt řádně také vnitřek trouby: na dno a stěny trouby naneseme kašičku z vody (1 díl) a jedlé sody (3 díly), necháme působit alespoň hodinu, nejlépe přes noc a druhý den vydrhneme a omyjeme vodou.

 Soda nasypaná do mističky a vložená do ledničky odstraňuje zápach. Pastou z jedlé sody a citrónové šťávy vybělíme spáry mezi dlaždičkami. Naneseme, necháme působit několik minut a vydrhneme kartáčem. Rýhy na varné desce vyčistíme tak, že ji mírně zahřejeme, nasypeme jedou sodu, chvíli necháme působit a pak otřeme vlhkým hadříkem

Živočišné uhlí přidané do misky s vodou se postará o eliminaci zápachu v ledničceKuchyňská sůl má antibakteriální účinky. V solném roztoku (na 500 ml 3 lžičky soli) namočíme na dvacet minut ovoce nebo zeleninu, působí proti parazitům a bakteriím. Ve slané vodě desinfikujeme i dřevěné krájecí prkénko.

Olivový olej není jen k jídlu: smíchaný s citrónovou šťávou vetřený do dřeva ho vyživí a dřevo  má krásný lesk. Šetrně vetřený do pokožky rukou, odstraňuje zbytky barvy po malování. Necháme chvíli působit a pak už jen omyjeme mýdlovou vodou. Olivový olej je přírodní mazivo na vrzající panty, řetěz kola, oživuje čalounění a jiné výrobky z kůže, zacelí na ní drobné škrábance  a trhlinky, nanesený na navlhčený kosmetický tampón odstraňuje make-up.

Uhličitan sodný je známý také jako soda na praní. Lépe se pracuje s jeho práškovou formou. Silně odmašťuje a změkčuje vodu, může se přidávat do vody při namáčení prádla v množství 1 polévkovou lžíci práškové, nebo 2 lžíce krystalické sody. Dále čistí mastné sporáky, trouby, použití je stejné jako u sody bicarbony. Protože soda odmastí nejen špinavý sporák, ale i pokožku našich rukou, je vhodné po práci ruce ošetřit mastným krémem. A pozor, tato soda je dráždivá, takže kdyby nám voda se sodou cákla do oka, je třeba postižené oko ihned vymýt čistou vodou.

Kyselina octová (8% kvasný lihový ocet): přidáme-li ocet do běžného přípravku na nádobí, usnadníme odmašťování nádobí, dále působí proti plísním,  bělí spáry mezi dlaždičkami, leští zrcadla, odstraňuje usazeniny ve wc míse, změkčuje prádlo, uvolňuje ucpané odpady, odstraňuje nečistoty z myčky, vodní kámen z praček, vodovodních baterií, sprch…. Používáme stejně jako octový čistič Ringo, o jehož použití jsem psala ve druhém díle úklidového seriálu. O kyselině octové platí to samé co o uhličitanu sodném: při zasazení citlivých částí těla, zejména oka, ihned vymýt studenou vodou.

Kyselina citrónová, kterou mnohé hospodyňky používají jako regulátor kyselosti při výrobě marmelád, nám hravě vybělí spáry, odstraní vodní kámen z rychlovarných konvic i překapávačů kávy: konvici nebo překapávač naplníme vodou téměř do maxima, přidáme tři lžíce kyseliny citrónové (do kávovaru čistící roztok připravíme předem). V konvici necháme vodu povařit a pak stát přibližně jednu hodinu, překapávač vypneme poté, co ze zásobníku ubyla polovina vody. Opět necháme působit asi hodinku, pak opět zapneme a necháme vše překapat. Poté naplníme zásobník čistou vodou a opět necháme celý obsah překapat. Pak je kávovar připraven k použití.

Mletý vápenec nebo plavená křída tvoří abrasivní složku doma vyrobených čistících krémů na vany, dlaždičky a umyvadla.

   Nerezový dřez naleštíme pastou z plavené křídy a octa a nakonec opláchneme.

Ucpaný kuchyňský odpad protáhneme horkou vodou, ve které jsme vařili těstoviny nebo brambory. Pokud je více ucpaný, do odpadu nejprve nasypeme jedlou sodu (2 polévkové lžíce). Ta pomáhá i proti zápachu z odpadu.

Další možností jak pročistit odpad, je nasypanou sodu zalít horkým octem a nechat působit asi 30 minut.

Připálený hrnec vyčistíme tak, že do něj nalijeme horkou vodu – podle velikosti, aby byla ponořená znečištěná místa a přidáme 1 polévkovou lžíci sody bicarbony. Povaříme a necháme několik hodin odmočit. Pak připáleninu odstraníme.

Aby se zrcadlo nezamžívalo, smícháme si bílý vinný ocet a několik kapek eukalyptového esenciálního oleje. Pomocí rozprašovače nastříkáme na zrcadlo a rozetřeme suchým hadříkem.

Dlaždičky naleštíme roztokem vody s příměsí citrónové šťávy a jedlé sody. Omyjeme je a vyleštíme do sucha.

Přípravek do myček na nádobí:

1 lžička jedlé sody do dvířek na tabletu

kuchyňskou sůl v tabletách nasypat do otvoru na regenerační sůl

5% roztok kyseliny citrónové (500 ml vody, 25 g kyseliny citronové) 20 ml do otvoru na leštidlo

pro extra lesk 2 lžíce kyseliny citrónové před zapnutím myčky rozhodit na dno myčky

Tento způsob skvěle poslouží, pokud doma dojde mycí prostředek do myčky, ale dlužno přiznat, že lepšího výsledku dosáhneme koupenými ekologickými tabletami.

Mycí krém na sporák:

250 ml vody, 10 lžic octa, 6 lžic plavené křídy nebo jemného vápence, půl lžičky glycerínu a 1 lžička mazlavého mýdla nebo jeleního slizu.

Smícháme mýdlo, glycerín a ocet, přilijeme horkou vodu a nakonec vmícháme křídu. Uchováme ve vhodné nádobě.

také na webu www.permakulturacs.cz