Malá užitková zahrada u rodinného domu

 

Zadání znělo vytvořit jedlou (užitkovou) zahradu s drobným ovocem, vyřešit novou výsadbu ovocných stromů, umístění vyvýšených záhonů pro pěstování bylin a zeleniny, pařeniště, ohniště s lavičkou, odpočinkové zóny „plácek na slunění“, vrbičkové stavby a hmatového chodníčku pro děti, nádrže na dešťovou vodu. Jako prioritní byla označena potřeba živého plotu, který by pohledově odstínil sousední pozemek, zadržel vítr vanoucí na pozemek a nejlépe k tomu poskytoval užitek.

Zvlášť problematicky se v první chvíli jevilo využití východní části pozemku v prudkém svahu, kterou díky nesrovnalostem v zakreslení pozemků dlouhodobě využívali sousedé jako skalku v těsné blízkosti svého posezení.

Hmatatelným úspěchem je, že se na můj návrh podařilo uskutečnit výměnu částí pozemků, kdy si sousedé ponechali již “zabranou“ část a přenechali mým klientům část v nevyužívané zadní části zahrady, která je rovná a lépe využitelná. Celková plocha pozemku po výměně se nezměnila, pouze jeho půdorys.

Vzhledem k malé rozloze zahrady bylo třeba pečlivě volit jednotlivé ovocné odrůdy (opylovací poměry + konzumní zralost ovoce).

 

Kontakt

pozemskazahrada +420 731 276 158 pozemskazahrada@seznam.cz