Jmenuji se Alena Gajdušková a tématikou udržitelného života a zahradničení se zabývám přes dvacet let, posledních deset let opravdu intenzivně.

První praktické zkušenosti jsem získávala na našem rodinném hospodářství.

V roce 2011 jsem na JČU na zemědělské fakultě ukončila bakalářské studium oboru Trvale udržitelné systémy hospodaření v krajině, o dva roky později v roce 2013 jsem složila státní zkoušky magisterského studijního oboru Agroekologie. Téma mé bakalářské práce bylo "Možnosti aplikace permakulturního systému hospodaření na rodinné farmě", na které jsem logicky navázala při psaní diplomové práce "Příspěvek permakultury k udržitelnému způsobu života".

Středoškolské vzdělání jsem získala na Střední průmyslové potravinářské škole v Kroměříži - jsem vystudovaný mlékárenský technik, takže veškeré výrobní technologie mám v malíčku :-).

O permakulturu se vážně zajímám přibližně posledních šest let, na jaře letošního roku jsem úspěšně ukončila PDC kurs a získala diplom permakulturního designéra.

Dlouhodobě spolupracuji se spolkem Gengel, který se zabývá záchranou, uchováváním a množením starých a krajových odrůd kulturních plodin (viz odkazy).

V roce 2014 jsme získali certifikát Přírodní zahrada a Ukázkový permakulturní projekt, jsme zapojeni do projektů Opravdu zdravá škola a Víkend otevřených zahrad.

 

Mé příspěvky, většinou praktické návody, si můžete přečíst i na stránkách Permakultura (Cs).

Také s manželem velmi nepravidelně provozujeme bytovou restauraci Gajdusekhaus, naší specialitou je příprava tradičních, lidových pokrmů z našich nebo místních surovin, můžete u nás ochutnat třeba uhlířinu, řízky naruby nebo jehněčí na majoránce. Více viz odkazy.

Jsem spoluautorkou Encyklopedie soběstačnosti pro 21. století, díl I. Rodinná zahrada, která v září vyšla v nakladatelství Triton. V současné době již pracujeme na dílu druhém, který bude věnován faremním systémům.

                                                    

 

 

 

Absolvované vzdělávací kurzy

2009 Energie pro jihočeský venkov                                2010 Letní škola ochrany krajiny

 

 

 

2014 vzdělávací kurs poradce projektu Přírodní zahrada                          2016 Úplný kurs permakulturního designu